Yhteystiedot Rauma-Info Haku Palvelut Hallinto Pöytäkirjat Linkit Palaute
 

Huvia & hyötyä

Avoimet työpaikat

Kaavoitus

Kartat

Kaupunginteatteri

Kaupunki tiedottaa

Kirjasto

Matkailu

Rakentaminen

Tarjouspyynnöt

Tiedotuslehdet
 

Sähköiset palvelut

Kuntalaisaloite

Kysymystori

Lomakepalvelu

Palautteet

Päivähoitohakemus

Pöytäkirjat

Valtuuston kokoukset

Lisää sähköisiä...

  Ajankohtaista

SPR:n Rauman osaston 60-
vuotisjuhlanäyttely Marelassa


Tänä vuonna 60. toimintavuottaan viettävä Rauman paikallisosasto on yksi Suomen Punaisen Ristin aktiivisimmista osastoista. Suuri kiitos kuuluu niille vapaaehtoisille toimijoille, jotka haluavat osallistua sosiaalipalvelun, vanhustyön ja ystävätoiminnan tehtäviin, ensiapu- ja valmiustoimintaan, puodin ylläpitoon sekä nuorisotoimintaan.
Juhlavuoden kunniaksi on Marelaan koottu näyttely, jossa esitellään Rauman osaston toimintaa kuuden vuosikymmenen ajalta sanoin, kuvin ja esinein.

Monet heti perustamisen jälkeen aloitetut toimintamuodot jatkuvat yhä tänäkin päivänä. Tällaisia toimintoja ovat mm. Kokkilan vanhustenkerho, muiden hyväntekeväisyysyhdistysten kanssa pidettävät yhteismyyjäiset joulun alla, vanhainkotivierailut, ensiapukurssit ja verenluovutustilaisuuksien avustaminen.
Varainkeruu on aina ollut ja on myös nykyisin järjestön tärkeimpiä tehtäviä. Varoja on kerätty paikallisiin ja valtakunnallisiin kohteisiin kanttiinitoiminnalla, arpajaisilla, myyjäisillä, suvimarkkinoilla ja Nälkäpäiväkeräyksillä.

Säännöllisesti toimiva, yhden huoneen käsittävä kirpputori perustettiin vuonna 1986 Valtakulman alakertaan. Tänä päivänä kaksi, yhteispinta-alaltaan noin 700 neliön puotimyymälää ovat auki kuutena päivänä viikossa ja työllistävät 20 vapaaehtoisen lisäksi lähes 30 ulkopuolista henkilöä.
Erilaisia kerhoja on vuosien varrella aloitettu useita, kuten kohtauspaikka Sirkun Keinutuoli. miesten oma iltapäiväkerho, ensiapukerho, kansainvälinen kerho ulkomaalaisille ja suomenkielen kerho maahanmuuttajille sekä eri ikäisille nuorille suunnatut kerhot.

Ystäväkoulutus ja ystävien välitys lähinnä ikäihmisten virkistykseksi on toiminut 60-luvulta alkaen ja se on myös yksi järjestön perustehtäviä. Kysyntä luotettavista vapaaehtoisystävistä kasvaa koko ajan suurten ikäluokkien ikääntyessä.
 

   


Ajankohtaista -sivulle

Kaupungin etusivulle

 

 
14.10.2010