Yhteystiedot Rauma-Info Haku Palvelut Hallinto Pöytäkirjat Linkit Palaute
 

Huvia & hyötyä

Avoimet työpaikat

Kaavoitus

Kartat

Kaupunginteatteri

Kaupunki tiedottaa

Kirjasto

Matkailu

Rakentaminen

Tarjouspyynnöt

Tiedotuslehdet
 

Sähköiset palvelut

Kuntalaisaloite

Kysymystori

Lomakepalvelu

Palautteet

Päivähoitohakemus

Pöytäkirjat

Valtuuston kokoukset

Lisää sähköisiä...

  Ajankohtaista

Satakuntaliiton aluetutkija:
Satakunnassa viisi vahvaa peruskuntaa

Uuden hallituksen kuntauudistuksen tavoitteeksi on asetettu vahvoihin peruskuntiin pohjautuva elinvoimainen kuntarakenne. Peruskunta muodostuu luonnollisista työssäkäyntialueista ja on tarpeeksi suuri vastatakseen peruspalveluista itsenäisesti.

Satakuntaliitto on tutkinut ihmisten työssäkäynnin ja asioimisen suuntautumista runsaasti. Yle Satakunnan haastatteleman Satakuntaliiton aluetutkija Tuula Hermusen mukaan tutkimusten pohjalta voidaan sanoa, että Satakuntaan muodostuu viisi hallitusohjelman tarkoittamaa luonnollisen työssäkäyntialueen vahvaa peruskuntaa.

Maakunnan veturiksi Hermunen näkee Porin lähikuntineen. Rauma kerää työntekijöitä Laitilasta asti, mutta peruskunnan ympärille jäävät vain Eurajoki ja vahvasti Rauman työssäkäyntialueeseen kuuluva Pyhäranta.

Pohjois-Satakunnassa Kankaanpää on selkeä työssäkäynnin keskus. Kaakkois-Satakunnassa Eura, Köyliö ja Säkylä muodostavat kolmion, joka on työssäkäynnin suhteen yksi Suomen tiiviimmistä seutukunnista. Kokemäen ja Kiikoisten luonnolliset työssäkäynti-alueet on Hermusen mukaan vaikeaa määritellä, koska pendelöintiä tapahtuu molemmista kunnista moneen suuntaan.
 

   


Ajankohtaista -sivulle

Kaupungin etusivulle

 

 
27.06.2011