Rauman Lyseon lukion abiturienttien penkkariajelu alkaa torstaina 14.2. klo 12.30. Kolmen rekan penkkarikulkue lähtee liikkeelle lukion pihalta, osoitteesta Urheilukatu 22.
Karkkisateesta rekkojen kyydissä vastaa noin 150 eri tavoin pukeutunutta abia.
– Pukeutumisen suhteen erillistä penkkariteemaa ei tänä vuonna ole, mutta koulu koristellaan Hollywood-teemalla, penkkarivalmisteluista vastaava abiturientti Milla Heino kertoo.
Ennalta suunniteltu penkkariajelun reittiaikataulu on suuntaa antava.
– Liikkeelle lähdetään klo 12.30 lukion pihalta. Kelistä riippuen aikataulut voivat heittää muutamilla minuuteilla, penkkariajelusta vastaava abiturientti Katri Maajärvi sanoo.
Penkkariajelun reitti ja aikataulu 14.2.
Lähtö 12.30 Rauman Lyseon lukiolta
Raumanmerenkatu – Syväraumankatu – Purjehtijankatu
klo 12.35–12.45 Syvärauman koulu
Ainonkatu – Lahdenkatu – Kappelinsalmentie – Luoteisväylä – Pyynpäänkatu
klo 12.55–13.05 Raumanmeren koulu
Sorkantie – Pyyvahe
klo 13.10–13.20 Pyynpään koulu
Pyyvahe – Vähäkinnontie – Pyynpäänkatu – Luoteisväylä – Valtakatu – Nortamonkatu
klo 13.30–13.35 Vanha Rauma (ajetaan Torin ohi kaksi kertaa)
Kauppakatu – Vähäkirkkokatu – Kuninkaankatu – Savilankatu – Kauppakatu – Kuninkaankatu – Porintulli – Kaunisjärvenkatu – Lensunkatu – Äyhöjärventie – Välitie – Uotilan vanhatie – Siilotie
klo 13.45–13.55 Helkkilän päiväkoti/Uotilan päiväkoti
Siilotie – Uotilan vanhatie – Välitie – Äyhöjärventie – Lensunkatu – Nummenkatu – Töyryntie – Nortamonkatu
klo 14.10–14.20 H.J. Nortamon koulu/Nanun koulu
Nortamonkatu – Eteläkatu – Savilankatu
klo 14.25–14.35 Karin koulu
Savilankatu – Pakkahuoneenkatu – Nortamonkatu – Valtakatu – Satamakatu
klo 14.40–14.50 Normaalikoulu/OKL
Merikoulukatu – Ilvaninkatu – Jussoilankatu – Satamakatu
klo 14.55–15.05 WinNova/SAMK
Satamakatu – Anderssonin tie – Hakunintie – Raumanmerenkatu
klo 15.15 takaisin Rauman Lyseon lukiolla, Urheilukatu 22