Ensimmäinen Rauman kaupungin osallistuvan budjetoinnin vuoden 2024 toteutuksista on jo valmistunut. Satakunnan Geokätköilijät ry:n talkoolaiset valmistivat ja piilottivat toukokuun alussa yhteensä 102 uutta geokätköä Nurmeksen ja Reksaaren saariin. Projektiin osallistui yhteensä lähes 30 vapaaehtoista ja talkootunteja kertyi 500.

Geokätköt saivat Mnuu hukin äänestyksessä kolmanneksi eniten ääniä, yhteensä 212 kappaletta. Kätköjen toteuttamiseen varattiin 3000 euroa.

Nurmekseen ja Reksaareen on toteutettu ensimmäiset geokätköt vuonna 2013. Alkuperäiset kätköt olivat päässeet kuitenkin jo osittain huonoon kuntoon.

– Kätköt olisivat vaatineet jo perusteellisempaa huoltoa, joten muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta halusimme toteuttaa uudet ja kestävät toteutukset niiden tilalle. Samalla jaamme kätköjen huoltovastuuta yhdistyksen jäsenille, Satakunnan Geokätköilijät ry:n puheenjohtaja Petteri Koponen kertoo.

Toteutukset ovat filmivaneripönttöjä saranoidulla ovella ja salpalukituksella, joiden sisällä on vesitiivis muovirasia.

– Kätköjen teemoiksi valikoitui samat aiheet kuin Raumalla vuonna 2026 järjestettävään geokätköilytapahtumaankin eli merellisyys, saaristo, pitsi ja Rauman giäl. Kätköjä tehtiin saarten rantautumispaikkojen läheisyyteen, jotta motivoitaisiin erityisesti lapsia ja nuoria harrastuksen ja luonnossa liikkumisen pariin, Koponen jatkaa.

Geokätköilyyn ja Satakunnan Geokätköilijät ry:n toimintaan voi tutustua yhdistyksen nettisivuilla ja somessa:

www.sgry.fi
https://www.facebook.com/satakunnangeokatkoilijatry/
https://www.instagram.com/satageo_ry/