Lapin keskustan aluetta ilmakuvassa.
Lapin maastomittauksien ensimmäisen vaiheen alue.

Rauman Vesi suunnittelee vesi- ja viemärilinjojen uudistamista Lapin keskustan alueella.

Suunnitelmaan tarvitaan ajantasainen tieto alueen putkilinjoista, venttiileistä ja kaivoista. Tiedot kerätään maastomittauksilla. Kaupungin kiinteistö- ja mittaustoimi tekee mittauksia maastossa ja tarvittavilta osin myös kiinteistöjen alueilla. Ensimmäisessä vaiheessa mittauksia tehdään Suokarin, Matinhivon ja Kirkkalan alueilla.

Alueen kiinteistöjen omistajille lähetetään mittauksista kertova tekstiviesti Rauman Veden häiriöjärjestelmän kautta.

Mittauksia tehdään elokuun alusta alkaen lumien tuloon saakka.

Kiinteistöjen alueelta kartoitetaan talokaivot ja niiden liittymäkorkeudet. Mittaustyön sujuvoittamiseksi kiinteistöjen omistajia toivotaan poistamaan mahdolliset esteet talokaivojen kohdalta.

Mittausta suorittavat työntekijät liikkuvat Rauma tunnuksilla varustetuilla ajoneuvoilla ja vaatetuksella. Työntekijöiltä löytyy myös kuvallinen henkilökortti. Mittausten tukena voidaan käyttää myös droonia.

Lapin maastomittauksien ensimmäisen vaiheen alue
Lapin maastomittauksien ensimmäisen vaiheen alue.

Saatat olla kiinnostunut myös näistä