Nuorisopalvelut palkkaa 100 raumalaista nuorta nuorten kesätyöviikoille ja 45 nuorta Nybergin kesätöihin. Työt sijoittuvat kaupungin päiväkoteihin sekä nuoriso-, wiher- ja puhtauspalveluihin. Tehtäviin palkatut nuoret ovat 14—17-vuotiaita. Edellytyksenä työn saamiselle on, että nuori täyttää 14 vuotta kuluvan vuoden aikana ja hänen kotikaupunkinsa on Rauma.

Nuorisopalveluiden järjestämät kesätyöviikot ovat kesäkuussa. Nuorten työviikoilla työjakson pituus on neljästä viiteen päivään ja työpäivät kestävät neljästä viiteen tuntiin.

— Etusijalla olivat ne nuoret, joilla ei ole aikaisempaa työkokemusta. Hakijoita nuorten työviikoille oli yhteensä 262, Rauman kaupungin nuorisopäällikkö Rea Poikonen avaa.

Nybergin kesätyöt ovat sosiaalisista, taloudellisista tai kasvatuksellisista syistä kesätyötä tarvitsevia nuoria varten. Kesätyöhakemuksen lisäksi hakijoilta edellytettiin sosiaalialan ammattilaisen suositusta.

Työn kesto on yhdestä neljään viikkoon. Nybergin kesätyöhakemuksia tuli 72, joista 50 täytti vaaditut kriteerit. Lopulta viidestäkymmenestä hyväksytystä hakijasta viisi perui hakemuksensa. Kaikille 45 kelpoiselle hakijalle pystyttiin tarjoamaan kesätyö.

— Kesätöitä jakaessa on pyritty ottamaan huomioon nuoren toive työtehtävästä sekä kohtuullinen matka työpisteelle, Poikonen kertoo.

Saatat olla kiinnostunut myös näistä