Olkitien rakentamisesta johtuvat liikennejärjestelyt Isometsäntiellä

Olkitien ja Impivaarantien rakentaminen käynnistyy tiistaina 12. elokuuta Susivuoren teollisuusalueella. Työt alkavat vesihuollon rakentamisella Isometsäntien puolella. Isometsäntie suljetaan ajoneuvoliikenteeltä Pohjoiskehän ja Teodoliittitien väliseltä osuudelta.

– Ajoneuvoliikenne ohjataan kulkemaan Teodoliittitien ja Statiivitien kautta. Pohjoiskehän ja Isometsäntien risteyksessä otetaan käyttöön väliaikainen kiertotie Pohjoiskehää suoraan ajaville. Kevyen liikenteen väylät Pohjoiskehällä ja Isometsäntiellä pysyvät käytössä, rakennuttajainsinööri Petteri Kuusisto kertoo.

Työnaikaiset liikennejärjestelyt puretaan syyskuun aikana. Tämän jälkeen työt jatkuvat nykyisen katualueen ulkopuolella tulevan Olkitien ja Impivaarantien katurakenteiden, vesihuollon ja kaukolämmön rakentamisella sekä kaapelointitöillä.

Urakka valmistuu kokonaisuudessaan kesällä 2026. Pääurakoitsijana toimii Rauman Kaivin Oy.

Saatat olla kiinnostunut myös näistä