Pysäköinnintarkastajille käyttöön haalarikamerat ja sähkökulkuneuvo työturvallisuuden tueksi
Uutinen

Rauman kaupungin pysäköinnintarkastajien työturvallisuutta ja -hyvinvointia edistetään haalarikameroiden ja kolmipyöräisen sähköpotkukelkan avulla. Haalarikamerat otetaan käyttöön toukokuussa, ja sähköpotkukelkka on ollut käytössä huhtikuun lopulta lähtien. Uudistusten tavoitteena on parantaa työn sujuvuutta ja tukea tarkastajia arjessa.
Haalarikameroiden käyttöönotto perustuu kaupungin omaan työturvallisuusarvioon. Kameroilla pyritään lisäämään turvallisuutta erityisesti haastavissa asiakastilanteissa. Pysäköinnintarkastajat käyvät käyttöönottokoulutuksen, minkä jälkeen kamerat otetaan käyttöön.
– Kameroilla toivotaan olevan ennaltaehkäisevä vaikutus uhkaaviin asiakaskohtaamisiin. Kameraa käytetään vain tilanteissa, joissa asiakaskohtaaminen tuntuu uhkaavalta tai työturvallisuus muuten vaarantuu, katutoimen työpäällikkö Jari Salminen kertoo.
Kamera tallentaa vain erikseen käynnistettäessä
Haalarikamera kiinnitetään virkapukuun näkyvälle paikalle, ja se tallentaa ainoastaan silloin, kun tarkastaja käynnistää tallennuksen.
– Kameratallenteet säilytetään suljetussa järjestelmässä, johon on käyttöoikeus tarkastajien esihenkilöllä ja pysäköinninvalvojalla. Tallenteita voidaan ladata ainoastaan työturvallisuuteen liittyvästä perustellusta syystä tai toisen viranomaisen esittämän yksilöidyn ja perustellun pyynnön perusteella. Tallenteet säilytetään järjestelmässä 90 vuorokautta, minkä jälkeen ne poistuvat automaattisesti, Salminen sanoo.
Sähköpotkukelkka sujuvoittaa tarkastustyötä
Haalarikameroiden lisäksi pysäköinnintarkastajien työhyvinvointia tuetaan yhteiskäyttöisellä liikkumisvälineellä. Kolmipyöräinen sähköpotkukelkka keventää fyysistä kuormitusta, helpottaa liikkumista työpäivän aikana ja parantaa eri kohteiden valvontaa. Lisäksi auton käyttö valvontatyössä vähenee, mikä tukee ympäristöystävällisempää liikkumista.
– Sähköpotkukelkka vähentää työstä aiheutuvaa kävelyrasitusta ja mahdollistaa nopean reagoinnin myös keskustan ulkopuolelta tuleviin valvontapyyntöihin. Sen avulla valvontaa voidaan tarvittaessa lisätä esimerkiksi bussipysäkeille, suojateille ja luvanvaraisten alueiden käyttöön, Salminen täydentää.
