Raumalla torjutaan vieraslajeja taas mobiilipelillä – Mukana espanjansiruetanat
Uutinen

Rauman kaupunki jatkaa haitallisten vieraslajien torjuntaa Crowdsorsa-mobiilipelin avulla kesällä 2026. Kampanja tarjoaa raumalaisille helpon ja konkreettisen tavan osallistua lähiluonnon suojeluun ja ansaita samalla rahaa tehdystä torjuntatyöstä. Kesän aikana palkkioita on Raumalla jaossa yhteensä 5 750 euroa.
Osallistuminen on avoin kaikille ja vaatii ainoastaan Crowdsorsa-mobiilipelin lataamisen omaan älypuhelimeen puhelimen sovelluskaupasta. Pelin ladannut henkilö voi kitkeä kartalle jo merkittyjä tai itse havaitsemiaan vieraslajeja sekä seurata torjunnan etenemistä ja kertyviä palkkioita. Vieraslajien tunnistus- ja torjuntaohjeet löytyvät myös sovelluksesta.
Tänä kesänä torjuttavia lajeja ovat jättipalsami ja lupiini, joita pääsee torjumaan 8.6. alkaen. Molemmat kasvit leviävät tehokkaasti ja syrjäyttävät alkuperäistä kasvillisuutta heikentäen luonnon monimuotoisuutta. Lupiini- tai jättipalsamiesiintymä videoidaan ennen kitkentää ja sen jälkeen. Videot ladataan Crowdsorsaan tarkistettaviksi, ja hyväksytyistä torjunnoista maksetaan palkkio.
Etanatehtävä täydentää torjuntaa
Tänä vuonna kampanjassa hävitetään kasvien ohella myös espanjansiruetanoita, jotka ovat ympäristölle erityisen haitallinen vieraslaji. Ne aiheuttavat merkittäviä tuhoja luonnossa ja puutarhassa ja voivat jopa levittää tauteja. Etanoiden torjuntaan osallistuvat keräävät ja lopettavat maastosta löytämiään espanjansiruetanoita.
– Ohjeet espanjansiruetanoiden tunnistamiseen ja lopettamiseen löytyvät Crowdsorsa-mobiilipelistä. Rauman kaupunki tarjoaa roska-astiat etanatehtävää varten, ja niiden tyhjennyksen hoitaa jätehuoltolaitos, kertoo toimistohortonomi Pirita Sorsakivi.
Kerätyt espanjansiruetanat toimitetaan suljetussa litran astiassa sovelluksessa merkittyihin etanaroskiksiin ja dokumentoidaan videolla. Etanaroskiksia on yhteensä kuusi kappaletta ja niiden sijainnit löytyvät myös Crowdsorsa-sovelluksesta.
Etanatehtävä käynnistyy maanantaina 1.6. Jokaisesta kerätystä etanalitrasta ansaitsee alkukesästä kahdeksan euron ja loppukesästä neljän euron palkkion, jotta torjunta tapahtuisi tehokkaasti ennen etanoiden lisääntymistä.
Teini-ikäiset ja 30–39-vuotiaat olivat lukumäärällisesti suurin käyttäjäryhmä Crowdsorsa-pelissä kesällä 2025. Osallistujien ikähaitari oli 13–48 vuotta niiden käyttäjien osalta, jotka tekivät maksupyynnön. Torjuttu pinta-ala oli viime vuonna 32 950 neliömetriä lupiinia ja jättipalsamia.

