Rakennusvalvonta

 rakennusvalvonta-kuva1

 

Rakennusvalvonta on lakisääteistä viranomaistoimintaa. Rakennusvalvonnan tehtävänä on valvoa rakentamista ja rakennetun ympäristön kunnossapitoa ja hoitoa. Rakennusvalvonta tarjoaa yleistä rakentamisohjausta ja -neuvontaa.

  • Tarkastajat ja tarkastusinsinööri ovat pääsääntöisesti tavoitettavissa sekä henkilökohtaisesti rakennusvalvonnassa, että puhelimitse ma-to klo 10-12. Muina aikoina ajanvarauksella.
  • Lupasihteerit ovat tavoitettavissa ma-pe klo 10-15.
  • Katselmus- ja neuvonta-ajat varataan lupasihteeriltä tai suoraan tarkastajalta.
  • Rakennuksen paikan merkitseminen ja sijaintikatselmus tilataan kaupungin palvelupiste Pyyrmannista, Valtakatu 2A. Lisätietoja palvelupisteen neuvonnasta puh. 02 834 5000.

 

Henkilöstö

Lamminpää Liisa
lupasihteeri
02 834 4745
liisa.lamminpaa@rauma.fi
Kylä-Kause Pirjo
lupasihteeri
02 834 4744
pirjo.kyla-kause@rauma.fi
Saramo Lise
lupatarkastaja
02 834 4743
lise.saramo@rauma.fi
Aaltonen Tuula
vs. apulaisrakennustarkastaja
02 834 3237
tuula.aaltonen@rauma.fi
Lattu Tiina
apulaisrakennustarkastaja (virkavapaalla 15.9.2017 asti), rakennusvalvonta
02 834 4742
tiina.lattu@rauma.fi
Aarniketo Kai
apulaisrakennustarkastaja
02 834 4746
kai.aarniketo@rauma.fi
Heinilä Timo
tarkastusinsinööri
02 834 4741
timo.heinila@rauma.fi
Kari Kuha
lupatarkastaja
044 403 6335
kari.kuha@rauma.fi
Esa Gröndahl
rakennustarkastaja
02 834 4740
esa.grondahl@rauma.fi